Zastopujmy bardzo dobre chwile na zdjęciu – fotografia

Wydawać by się mogło, że najłatwiejszymi zdjęciami do wykonania są fotografie młodej pary. Aczkolwiek w trakcie ceremonii ślubnej widać tak dużo przeróżnych emocji na twarzach głównych bohaterów oraz asystujących w uroczystości gości, że sam fotografik ma obowiązek być człowiekiem o obszernej wrażliwości, żeby wszystkie te nastroje zamknąć w obiektywie. Fotografia weselna żąda upamiętnienia sytuacji, chwili, jaka już się nie powtórzy, a tylko sami zainteresowani będą w stanie ją przywrócić we refleksach.

Najpiękniejsze są zdjęcia, na których młoda para cieszy się swoją obecnością, bliskością, wzajemnym oddaniem i miłością, bez spoglądania w obiektyw aparatu fotograficznego. Fotka ślubna stanowi perfekcyjną pamiątkę, dokument, jaki następne pokolenia będą ze wzruszeniem oglądać, tak jak my teraz oglądamy własnych pradziadków w luksusowych strojach z epoki. Czasy przekształcają się prężnie, codzienne obrazy z naszego życia każdego dnia przechodzą do historii, warto najistotniejsze wydarzenia zatrzymać, chociażby dla potomnych. Do 1839 roku, w świecie odwzorowywania realności prym kierowali malarze.

Na płótnach uwieczniali sceny z ówczesnego epoki. Obrazy przybliżają nam minioną historię, dzienne życie, pracę, architekturę, pejzaże i ludzi, uczestniczących w różnych wydarzeniach. Kiedy to właśnie w 1839 roku narodziła się fotografia, początkowo w postaci dagerotypów, francuski artysta malarz portrecista, Piotr Delaroche stwierdził, że naturalnie umarła oryginalna sztuka malarska. Malarze obawiali się, że fotka całkowicie zdominuje obrazy. W jednym wypadku mieli rację – społeczeństwo pomału odchodziło od portretów weselnych.

Fotografia weselna była czymś nowym, oddawała detale porządniej aniżeli malarstwo – przetestuj fotografia ciążowa Wrocław. Poza tym, jako fachowa nowinka była częściowo miarą zamożności, co także było porządnie widziane. Nie każdy jakkolwiek mógł sobie pozwolić na zatrudnienie osobistego fotografa. Fotografia ślubna miała się w związku z tym coraz lepiej, usprawniano technikę aparatów fotograficznych, jakość fotografii poprawiała się, także zwiększała się dostępność społeczeństwa do tego typu sztuki. Na całe szczęście, malarstwo pomimo rozwoju fotografii nie przeszło do tradycji.

Dodaj komentarz