Wzory dekoracyjne wyszywane na firanach

Niejednokrotnie napotykamy się w mieszkaniu z dywanami, jakie są finezyjnie zdobione w różne zaplątane wzory, lub kompozycje kwiatowe. Są również serwetki o takim samym charakterze, będące czymś w formie obrusu na stół, czy nawet o wiele bardziej ławę. Gdzie jednak jeszcze możemy się spotkać z elementami pełnymi wzorów?

Z pewnością imponujące do tego typu zdobień są firanki. Niejednokrotnie ich wygląd nadaje mieszkaniu znacznie bardziej luksusowego charakteru, a dowolność wzorów oraz przeróżnych kompozycji jest tu niezliczona. Do tego firanka taka, coraz częściej jest wykończona u dołu na zasadzie jakiegoś wyszukanego w formie kształtu, innymi słowy nie zawsze jest ona równo cięta i obszyta. Co do jej długości to jest to już indywidualna kwestia mieszkańców domu. Ma prawo być do samej podłogi, lub trochę wyżej. Wzory mogą być wyszyte innym kolorem, aniżeli reszta tkaniny, jednak zwykle jest to ta sama barwa, przeważnie jasna, a najprawidłowiej biała. Wzory są umieszczane w pewnym porządku, jakimś powtarzającym się ciągu i przenigdy nie znamionuje ich nieład. Jednym z charakterystycznych elementów pokoju, lub kuchni jest karnisz. Jest to metalowa, a dzisiaj częściej nawet drewniana listwa umieszczana pod sufitem, blisko ściany, tuż nad oknem, zazwyczaj na całej długości tej ściany.

Na listwie ulokowane są dwie szyny, jedna zewnętrzna, a druga wewnętrzna, tak by nie zbiegały się ze sobą. W szynach tych umieszczone są wyjątkowe zaczepy zwane żabkami. Przyczepia się do nich story, oraz firanki do salonu. To naturalnie dzięki temu, że zaczepy umieszczone są w szynach wolno przesuwać i zsuwać, jak także ściągać zasłony i firanki według własnego uznania. Od czasu do czasu jednakże nie jest to konstrukcja szynowa, a po prostu dwie oddzielne, okrągłe belki, gdzie na jednej umieszcza się firankę a na drugiej zasłonkę. W owym czasie też mocowane one są za pomocą elementów, takich jak na przykład okrągłe ruchome zaczepy w kształcie kółek, zezwalających na manewrowanie nimi na belce. Jeśli chodzi o ich zapinanie to też wykonuje się to wedle uznania, w pewnym uzgodnionym porządku, w określonych odległościach od siebie, jednak na tyle nie ogromnych, aby dana firanka, czy zasłonka nie wisiała nierównomiernie.

Dodaj komentarz