Wynalazek i historia odkurzaczy

Odkurzacz jest urządzeniem, które wytwarza częściową próżnię i jest używane do zasysania kurzu i brudu. Do wytworzenia próżni wykorzystuje pompę powietrzną i jest używany do czyszczenia podłóg, ale może również czyścić inne powierzchnie. To, co odkurzacz wessie do siebie, jest zbierane do worka na kurz lub cyklonu, a następnie usuwane. Obecnie istnieje wiele rozmiarów i modeli odkurzaczy, od ręcznych, zasilanych bateriami, przez modele przemysłowe, które mogą odkurzać kilkaset litrów kurzu, po odkurzacze wielkości (i kształtu) ciężarówki, które są używane do sprzątania dużych rozlewisk lub usuwania zanieczyszczonej gleby.

Krótka historia odkurzacza

Pierwszym mechanicznym urządzeniem do czyszczenia podłóg była „zamiatarka do dywanów” wynaleziona przez Daniela Hessa w 1860 roku. Posiadała ona obracającą się szczotkę i worek, który generował ssanie. Następnie, w 1869 r. Ives W. McGaffe stworzył „Whirlwind”, który miał napędzany paskiem wentylator napędzany ręcznie. John S. Thurman wynalazł w 1898 r. odkurzacz napędzany benzyną, który był tak duży, że musiał być ciągnięty przez konia i nie wytwarzał próżni, ale wydmuchiwał powietrze i „czyścił” w ten sposób.

Pierwszy odkurzacz, który działał na takiej samej zasadzie jak te, których używamy dzisiaj, został wynaleziony przez Huberta Cecila Bootha z Anglii w 1901 roku. Booth był zainspirowany demonstracją maszyny Thurmana w Empire Music Hall w Londynie tak bardzo, że wypróbował pomysł, który miał niemal natychmiast. Położył chusteczkę na siedzeniu krzesła restauracyjnego, przyłożył usta do chusteczki i zassał powietrze. Kiedy zobaczył, jak wiele kurzu zebrało się na chusteczce, wiedział, że jego pomysł ma sens.

Jego odkurzacz miał silnik spalinowy, który napędzał pompę tłokową, która wciągała powietrze przez płócienny filtr. Cała maszyna była ciągnięta przez konia, a ludzie nazywali ją „Puffing Billy”. Była duża i nie mogła wchodzić do budynków, a jedynie jej rury były wkładane przez okna. Jego następny model był zasilany elektrycznością, ale był również zbyt duży i nie nadawał się dla indywidualnych właścicieli domów, więc był używany jako usługa sprzątania lub był instalowany w samym budynku.

Pierwsza maszyna czyszcząca, która wykorzystywała podciśnienie i którą można było przenosić, została zaprojektowana przez Waltera Griffithsa w 1905 roku. Używał on worków do zasysania kurzu i elastycznej rury. James B. Kirby wynalazł w 1906 roku maszynę do odkurzania, zwaną „Domestic Cyclone”, która zamiast filtra używała wody do oddzielania zanieczyszczeń.

Pierwszy przenośny odkurzacz, który miał silnik był pomysłem Jamesa Murraya Spanglera, woźnego z Canton w Ohio, który wynalazł go w 1907 roku. Urządzenie to posiadało wirującą szczotkę, elektryczny wentylator, skrzynkę oraz worek na kurz (do którego James użył jednej z poszewek na poduszki swojej żony). Nie miał pieniędzy na rozpoczęcie produkcji swojego pomysłu, więc sprzedał patent Williamowi Henry’emu Hooverowi w 1908 roku. Hoover przeprojektował odkurzacz, umieszczając go w stalowej obudowie i projektując przystawki do węża. Później dodał worki filtrujące do utylizacji i w 1926 roku zaprojektował pierwszy odkurzacz stojący.

Na początku odkurzacz był luksusem, ale po II wojnie światowej klasy średnie mogły sobie na niego pozwolić i powoli stał się częścią wielu gospodarstw domowych. Dziś mamy wiele różnych typów odkurzaczy. Niektóre używają filtrów, inne zbierają kurz poprzez separację cykloniczną. Niektóre mogą nawet zbierać płyny. Istnieją większe warianty o większej mocy i małe, ręczne odkurzacze, zasilane bateriami. Większość z nich porusza się ręcznie, ale są też takie, które mają własną moc poruszania się, a nawet są zrobotyzowane.

Odkurzacze – dzisiaj

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli odkurzaczy – poczynając od odkurzaczy pionowych po klasyczne, poprzez workowe i bezworkowe, aż dochodzimy do robotów sprzątających, które już praktycznie odkurzają za Ciebie. Klienci poszukujący odkurzacza mają do wyboru wiele różnych typów. Wyglądają one różnie, pracują w różny sposób, mają różną wydajność i są wykorzystywane do różnych celów.

Który z tych odkurzaczy jest najlepszy? Nie ma odpowiedzi na to pytanie, która byłaby w pełni poprawna. Należy się zastanowić do czego w głównej mierze będzie służył Ci odkurzacz, jaki duże masz mieszkanie, jakie meble masz w swoim domu, czy będziesz także odkurzać nim kanapę czy łózko. Każdy model odkurzacza ma swoje plusy i minusy i dlatego potrzebna jest pełna recenzja. Warto poczytać więcej przed zakupem i dobrać sprzęt na miarę Twoich potrzeb. Wybór odpowiedniego odkurzacza ułatwi Ci znacznie sprzątanie, utrzymanie porządku w Twoim domu będzie dużo łatwiejsze, a Ty będziesz się mógł cieszyć czystym powietrzem – brakiem kurzu, brudu i roztoczy.

Ciekawe fakty o odkurzaczu

Oto kilka interesujących faktów na temat odkurzaczy i ich historii:

  • Niektóre z najwcześniejszych domowych odkurzaczy wymagały dwóch osób do obsługi – jednej do odkurzania i pchania lub ciągnięcia ciężkich maszyn.
  • Stowarzyszenie Producentów Odkurzaczy (Vacuum Cleaner Manufacturers Association) twierdzi, że 98% gospodarstw domowych w Ameryce ma odkurzacz.
  • Jedną z rad dotyczących czyszczenia dywanów było posypywanie dywanu liśćmi herbaty przed odkurzaczem. Chodziło o to, że to przyciągało kurz i brud na powierzchnię i czyniło ją gotową do zamiatania. To nie zadziałało.
  • Pierwszą kobietą na stanowisku prezesa amerykańskiej korporacji była Anna Bissell, która przejęła tę pracę po śmierci swojego męża Melville’a Bissella. Była ona dyrektorem generalnym firmy BISSELL Company, która produkowała zamiatarki do dywanów – poprzedników odkurzaczy.

Dodaj komentarz