Wybór firmy windykacyjnej i profesja komornika

Ostatnimi czasy nieraz słyszy się o jednostkach windykacyjnych. Są to instytucje, jakie pomagają w ściąganiu należności od dłużników. Zazwyczaj zgłaszają się do nich firmy, które nie mogą poradzić sobie z wyegzekwowaniem należności. Efektywna windykacja należności jest znacznym problemem. Same podjęcie decyzji o powierzenie tej czynności obcej, nieznanej dotąd firmie, z którą się nie współpracowało, nie jest łatwe. Jak w wypadku każdej innej firmy, powinniśmy wypatrywać oznak skuteczności oraz solidności w wykonywaniu zleceń. To smutne jeszcze nie dawno firmy takie nie cieszyły się właściwą opinią.

Pojawiały się wiadomości o zastraszaniu, a nawet pobiciu dłużników. Dziś firmy windykacyjne stosują w swej praktyce przepisy prawa. Nawet jednakże dzisiaj zdarza się, że balansują one na ich krawędzi. Bywa, że dłużnik nagabywany jest głuchymi telefonami i słane są mu liczne smsy – wypróbuj komornik Białystok. Wtenczas warto taką sytuację zgłosić na policję. Firma windykacyjna powinna stosować procedury zgodne z prawem. Kiedy już odnajdziemy odpowiednią firmę, musimy być świadomi, że przejmie ona część odzyskanych należności. Powierzenie odzyskiwania należności firmie windykacyjnej nie jest prostą decyzją.

Część środków przejmie bowiem ta instytucja. Firmy decydują się jednakże na takie działania, by odzyskać choć część należności. Przed nawiązaniem przedsięwzięć podpisuje się umowę. Wypada również przygotować dokumenty, jakie wskazują obciążenie dłużnika. Często okazuje się, że nie wszelkie firmy podejmują się ściągania wierzytelności, mając długi udokumentowane. Wtenczas bywa tak, że jednostka taka wezwie jednostkę gospodarczą do konfrontacji sądowej.

W owym czasie też zaprzestają oni własnych działań, nie mogąc obronić się wobec prawa. Długość trwania umowy zależy od stopnia trudności samego zlecenia. Na ogół zawiera się ją na okres 90 dni. Firma prowadzi działania bezpłatnie. Dopiero po ściągnięciu należności, bez względu na to, czy jest to część lub cała kwota, jednostka gospodarcza windykacyjna przejmuje część należności. Zazwyczaj pobiera ona od danej kwoty od pięciu do dwudziestu procent. Zależy to od stopnia trudności, jaki następował przy ściąganiu należności.

Dodaj komentarz