Wiersze i twórczość literacka dla każdego

Literaturę jesteśmy w stanie podzielić na prozę oraz poezję. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego czym są takie typy literackie. Zdecydowana większość książek to proza. To opowiadania – krótkie lub bardziej rozbudowane, jedno lub też wieloaspektowe opowiadające o praktycznych wydarzeniach, o konkretnym temacie. Czytanie prozy opiera się na przeczytaniu takiego opowiadania, takiej historii. W szeregu przypadków książki pisane prozą są dosyć obszerne, mają nawet paręset kartek.

Dlatego w wielu wypadkach przeczytanie takiej Książki zajmuje nam dużo dni. Całkowicie inaczej jest jeśli chodzi o poezję. Poezja to wiersze. W większości wypadków takie wiersze zamieszczane są w tomikach poezji. Tomik jest lekturą, która zawiera wiele, nawet paręset takich wierszy – serdecznie zapraszamy wiersze dla dzieci. Wiersz znamionuje się tym, ze jest krótki. Ewidentnie są to wiersze kilkuzwrotkowe implikujące się na jednej książce. Są jednakże i takie, jakie są dosyć długie, nawet kilkunastozwrotkowe lecz te pisane są dosyć sporadycznie. Wielu ludzi próbuje samemu zapisywać wiersze.

Jednak do pisania poezji trzeba posiadać smykałkę. Każdy z nas ma styczność z książkami. Jedni czytają ich więcej, inni mniej. Nie ma jednakże prawdopodobnie takiej osoby, która w swoim życiu nie przeczytałaby nawet jednej Książki. Są one stworzonym przez nas dobrem narodowym, rozwijają opisującą nas fantazję, uczę. A jakkolwiek niezmiernie istotne jest, żeby uczyć się, rozwijać, uzupełniać wiedzę. Książki dzielone są na konkretne typy. Tak jak rozdzielana jest i literatura.

W pewnych momentach mamy problem, by określić czym jest literatura. Krótko i zwięźle mówiąc literatura to nic innego, jak słowo pisane. To wszystko to, co mamy możliwość przeczytać, to tekst, do jakiego mamy dostęp. Z reguły literatura wiązana jest z książkami – tomikami poezji, baśniami, trenami, satyrami czy powieściami. Mamy tak duży wybór, że możemy czytać literaturę przeróżnych typów. Należałoby czytać Książki. To naturalnie z nich dowiadujemy się wielu interesujących rzeczy. Takie wiadomości przydają nam się w życiu, budują nasze pojmowanie świata. Książki czytamy już od najmłodszych lat. Naturalnie są one dostosowane do naszego wieku.

Dodaj komentarz