W jaki sposób ubrać się na wspinaczkę? Buty oraz garderoba do wspinaczki

Praca nóg stanowi podstawowy szczegół techniki wspinania, w każdych górach oraz skałach. Ogromnie ważne jest więc stosowanie wyśmienitego obuwia. Kiedyś, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach. Pół wieku temu fabrykanci opracowali szczególny typ gumy, zapewniając odpowiednie tarcie oraz przy tym nie ścierającej się zanadto prędko. Podeszwy z takiej gumy, z odpowiednio ukształtowanym protektorem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyekwipowane są także dzisiejsze buty wysokogórskie- skórzane czy też plastikowe, z ciepłymi bucikami w obrębie.

Wspinaczka na bazo kłopotliwych ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie w wielu przypadkach przy braku stopni należy pracować nogami na tarcie używając wybrzuszane skały, potrzebuje zupełnie innego obuwia. But musi być miękki, o cienkiej powierzchni, pozwalającej czuć skałę. W pierwszej chwili w użyciu były skórzane tak zwane klaterki, w następnej kolejności były rozkoszne buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, chociaż szybko ścieralna gumą. Usprawnienia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta oraz doboru podeszwy z kleistej gumy dla różnych typów skał.

Ubranie wspinaczkowe może w głównej mierze nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być starczające ciepłe oraz chociaż częściowo chronić przed deszczem oraz wiatrem. Najprawidłowiej gdy wewnętrzna warstwa odzieży ma zdolność do odprowadzenia potu na zewnątrz, co kreuje wrażenie suchości, nawet gdy skór nie jest sucha – więcej na kurs wspinaczkowy. Wybierając się na wspinaczkę w górach przystaje zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody oraz zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową albo wełniany sweter i kurtkę z materiału nieprzemakalnego i odporna na wiatr, chociaż do pewnego stopnia. Należałoby również zabrać ze sobą czapkę oraz rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie pomocny do wspinania się. Podczas działań wspinaczkowych w plecaku niesiemy te detale sprzętu i wyposażenia, jakie aktualnie nie są wykorzystane. Również jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, przewodniki wspinaczkowe lub także aparat fotograficzny najwygodniej jest przewozić w plecaku.

Dodaj komentarz