Szybki rozwój fotografii – sprzęt i akcesoria

O gigantycznym znaczeniu fotografii w dzisiejszej kulturze i sztuce nie należy nikogo przekonywać. Fotografie są wszędobylskie w prasie, reklamie oraz Internecie. W środkach masowego przekazu oraz marketingu pełnią raczej rolę użytkową, czyli komercyjną. Oznacza to, że liczy się nie tyle ich estetyka, co jasny przekaz informacji. Oczywiście ładny obrazek sprzedaje się lepiej, wobec tego firmy dbają o atrakcyjność prezentowanych materiałów. Trudno niemniej jednak oznajmić, że taka fotografia stanowi jakiś przejaw sztuki. Może tylko w niewielkim stopniu…

Tudzież prawdziwe dzieła malowane światłem muszą spełnić kilka kryteriów. W szczególe istotny jest pomysł, zwany przez artystów konceptem. Fotografia ma sobą przedstawiać coś więcej, aniżeli tylko miejsce, osoby lub ewentualnie zdarzenie. Ma wzbudzić w odbiorcy silne emocje! Powinna zachwycać, śmieszyć, a w pewnych sytuacjach przerażać. Artysta chce zmusić nas do myślenia i refleksji. Daje nam możliwość dowolnej interpretacji pokazanego obrazu. Tematyka jest dowolna – wypróbuj akcesoria fotograficzne do sesji. Nawet zdjęcie starego budynku może poruszyć.

Fotografia artystyczna w wielu przypadkach jest określana mianem fotografiki. Mimo to termin ten jest już mocno przestarzały. Prócz tego funkcjonuje zaledwie w polskim środowisku twórczym. Istnienie składa się z krótkich, ulotnych chwil. Błysk szczęścia, zachwytu, a w pewnych momentach smutku… Człowiek od zawsze starał się upamiętnić ważne dla niego momenty. I to najporządniej za pośrednictwem obrazów.

Nawet umiejętnie dobrane słowa nie oddadzą uroku zachodu słońca, lub uśmiechu dziecka. Przez długi czas metodą portretowania życia był rysunek i malarstwo. Aż do dziewiętnastego wieku, kiedy pojawiła się pierwsza, bardzo niewyraźna fotografia. Metalowa płytka z obrazkiem, który wiernie naśladował realność, okazała się przełomem. Dała początek dziedzinie, którą trudno jednoznacznie określić. Dla pewnej grupy odbiorców zdjęcia pełnią rolę użytkową. Fotografia ma stanowić dowód dla jakiegoś miejsca lub wydarzenia. W takiej formie jest wybitnie odpowiednia w pracy policji, dziennikarzy bądź też projektantów. Niemniej jednak większość osób widzi w zdjęciach znacznie więcej.

Dodaj komentarz