Siatkówka – sport, który ubóstwiają rodacy

Niezmiernie niedużo można wymienić należytych skutków wojen. W przypadku wojen światowych jest to jeszcze trudniejsze, tym niemniej jako atut będący następstwem z pierwszej wojny światowej można wskazać fakt przeniesienia siatkówki na teren Europy przez wkraczających na teren starego kontynentu amerykańskich żołnierzy. Jako główna bakcyla siatkówki połknęła Francja, potem Polska i Czechy, a w ślad za nimi kraje bałtyckie i Rosja Radziecka.

W pierwszej chwili odbywały się tylko prezentacje tej gry, na zawody przybyło jeszcze odrobinę zaczekać. W stworzonym przez nas kraju główny pokaz siatkówki miał miejsce już w roku 1919 w Warszawie. W Łodzi natomiast, rok później, zaaranżowano pierwsze w Polsce zawody siatkarskie, a były to zawody edukacyjne. Aktywiści YMCA nie zapominali o swoim wynalazku oraz w czasie międzywojennym dokładali dalszych starań w celu jego upowszechnienia. Siatkówka stawała się popularna na całym globie, niemniej jednak zabiegi o włączenie jej w układ dyscyplin olimpijskich jeszcze długo zostawały bezpłodne. Mimo to, cały niemal świat grał w volley ball.

Piłka siatkowa była efektowna i widowiskowa. W okresie pomiędzy wojnami zapadły ostateczne ustalenia co do wymiarów boiska – 18 x 9 metrów. Rozwijała się technologia gry, na boiskach Europy zawodnicy wymyślali i praktykowali pionierskie sposoby ataku oraz obrony, opracowywano także warianty strategii oraz taktyki gry – przetestuj siatkówka ciekawostki. Tuż po zakończeniu II wojny światowej ukonstytuowała się Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej. Tę formalną organizację sportową założyli przedstawiciele różnych krajów oraz kontynentów. Pośród jej wiceprezesów znajduje miejsce również Polak. Rozwój siatkówki nabiera jeszcze większego rozpędu, rok 1948 przynosi rozegranie pierwszych w historii mistrzostw Europy w tej sferze. W roku kolejnym, w Czechosłowacji, odnotowane pozostaje zdarzenie dziejowe w postaci pierwszych mistrzostwa świata w piłce siatkowej. Każda z pionierskich imprez w grze w siatkówkę zapewnia równolegle nowatorskie przepisy oraz doprecyzowywanie starych.

Dodaj komentarz