Rozwód i alimenty – pomoc prawnika

Gdyby przyjrzeć się serialom telewizyjnym oraz obrazom fabularnym wolno by ogłosić, iż adwokat jest wymagany. Nieraz bo pada w nich zdanie mój adwokat skontaktuje się z tobą lub mój prawnik się z tobą skontaktuje.

Jak zwykle w praktyce okazuje się, iż ekranowe życie nie jest dokładnym odbiciem realnego. Do spraw rozwodowych prawnik nie jest nam pomocny, choć ma prawo przydać się jakaś porada prawna. Jednakże choć nie jest konieczny zatrudnienie takiego fachowca do reprezentowania należącej do nas sprawy jest przeważnie wartościowe, nawet już na niezwykle ważnym etapie, jakim jest przygotowanie pozwu rozwodowego. Prawnik ma prawo przygotować taki wniosek, który rozwiąże w zarodku dużo prawdopodobnych sporów. Wspomoże do tego przejść przez zawiłości procedury sądowej a również oswoić sam przebieg rozprawy.

Czyli mecenas nie jest przy rozwodzie niezbędny, jakkolwiek może być niezwykle pomocny i spowodować, iż będzie to przeżycie choć trochę mniej stresujące – rekomendujemy skuteczny adwokat łódź. To kłopotliwe, jest to wsparcie bardzo kosztowne. W stolicy koszt samego preparacje wniosku rozwodowego wynosi kilkaset złotych. Prawo do obrońcy z urzędu jest zagwarantowane w Konstytucji. Jakikolwiek oskarżony, który nie ma obrońcy wyselekcjonowanego na własną rękę ma prawo wystąpić z żądaniem wskazania obrońcy z urzędu. Musi jedynie dowieść, iż nie jest w stanie osobiście podnieść kosztów obrony (koszty sprawiłyby uszczerbek dla utrzymania siebie oraz rodziny).

Jednak ocena tego i decyzja należy do prezesa sądu. Oznacza to, że nie wystarczy, że ktoś jest biedny. Wniosek ma obowiązek uwydatniać to, że koszty obrony spowodują wspomniany uszczerbek. Są nadzwyczajne wypadki, kiedy adwokat z urzędu ma okazję być wyznaczony przez sędziego (o ile nie ma adwokata z wyboru). Najciekawsze jest to, że adwokat z urzędu może podejmować czynności procesowe wyłącznie na korzyść oskarżonego, którego reprezentuje. Adwokat z urzędu musi podjąć te czynności procesowe, jakich domaga się oskarżony, nawet takie, jakich sam nie uważa za słuszne. Czyli nawet, jeśli sam nie widzi podstaw do apelacji, jednak konsument chce ją wnieść, prawnik z urzędu musi ją złożyć.

Dodaj komentarz