Rezonans magnetyczny dla koni jako alternatywa dla USG oraz RTG

Rezonans magnetyczny dla koni to alternatywa dla ultrasonografii oraz rentgenodiagnostyki. Jest wykonywany w ośrodku dla koni Archipp przy zastosowaniu innowacyjnego sprzętu. Badanie przeprowadzane jest na stojącym koniu, od kopyt do stawu nadgarstkowego albo skokowego, jak i dla kości i tkanek. Obrazowanie odbywa się bez użycia promieni rentgenowskich i substancji promieniotwórczych. Szybkie diagnozowanie jakie przynosi rtg koni pozwoli jak najprędzej rozpocząć terapię.

Ambulatoryjny przebieg badania to spore uproszczenie, gdyż zwierzęcia nie ma potrzeby zostawić w klinice. W efekcie badania otrzymuje się obrazy w różnych płaszczyznach, a jeżeli jest to konieczne ze względu na różne choroby, można oczekiwać na ujęcia porównawcze zdrowej kończyny. Jakość obrazu oddziałuje na wysoką jakość diagnostyki. Zaawansowana metoda sprawdzi się w przypadku ciężkich kulawizn u koni. Rozkuty przed badaniem koń zostaje uspokajany za pomocą środków farmakologicznych i wprowadza się go do pomieszczenia diagnostycznego.

Badana kończyna jest precyzyjnie ustawiana na polu magnetycznym. W trakcie rezonansu powstaje od trzystu do 500 obrazów, analizowanych przez doświadczonego radiologa. Krótki czas badania oraz to, że jest ono zrobione bez konieczności podania znieczulenia ogólnego są gwarancją spokoju dla właścicieli. Precyzyjne obrazowanie urazów kości oraz tkanek miękkich, gdy uprzednio postawiona diagnoza była niepewna.

Po wykonaniu rezonansu zyskuje się przekonanie, że technika leczenia będzie dostosowana doskonale. Z badania można skorzystać, gdy koń ma być kupiony albo sprzedany. Badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego pozwala na wgląd w obszary niedostępne dla innych metod obrazowania. Mogą to być struktury zamknięte w obrębie puszki kopytowej lub zmiany w obrębie kości, tkanki podchrzęstnej i chrząstki stawowej. MRI to podstawa do leczenia schorzeń ortopedycznych. Przeglądając wyniki ekspert błyskawicznie może zadecydować o sposobie leczenia.

Dodaj komentarz