Prawidłowe żywienie potomstwa vs słodkości i energetyki

Wiek dziecięcy jest niesłychanie znaczącym czasem w życiu człowieka, ze względu na przyspieszający w tym czasie rozkwit zarówno fizyczny jak i psychiczny. Niezwykle duże znaczenie ma wtenczas sposób żywienia się młodego człowieka. To kłopotliwe dzieci w szeregu przypadków wybierają żywność, która nie do końca spełnia oczekiwania oraz zapotrzebowanie organizmu. Często sięgają po słodycze, jakich punkty proponują w niezmiernie obszernej gamie. Duża grupa rodzicieli martwi to zainteresowanie dzieci do słodyczy.

Bez wątpienia słodycze są niezbędne w diecie dzieci, szkodliwy jest natomiast tylko ich nadmiar. Okazuje się, że zapotrzebowanie na cukier jest dużo niższe niż spożycie słodyczy u małoletnich, co potwierdza dla dzieci. Zostałoby ono zaspokojone kilkoma cukierkami lub też kęsem batonika, ale dzieci nie zwracają uwagi na tabele dietetyczne. Bez wątpliwości przywilejem dzieciństwa jest beztroska, pomimo to należy zwrócić uwagę na wpływ słodyczy na zdrowie dziecka. Przy nadmiernym spożyciu, są odpowiedzialne za psujące się zęby oraz próchnicę. Efektem nadużycia słodyczy jest też utrata apetytu.

Napitki energetyczne stają się coraz bardziej atrakcyjne. Pierwotnie były to napoje służące postaciom wykonującym obszerny wysiłek fizyczny lub ewentualnie umysłowy. Miały za zadanie przywrócić siły i energię. Ich przedsięwzięcie zbliżone jest do działania kawy, też skład jest nadzwyczaj pokrewny. W dzisiejszych czasach są używane, na co dzień, jako szablonowe napoje chłodzące, przede wszystkim upodobały go sobie dzieci i młodzież. Niestety działanie tych napojów wybiega dalece poza stereotypowe chłodzenie w ciepłe dni. Tendencja do zastępowania napojami energetycznymi stereotypowych soków, w diecie dzieci oraz młodzieży, jest niezmiernie niebezpieczna dla ich zdrowia. Napoje te nie zawierają, bo oczywistych składników odżywczych, takie jak węglowodany, które powinny pobudzać organizm. Zamiast tego uświadczymy w nich kofeinę i taurynę. Jedna puszka takiego napoju zawiera więcej takich składników niż filiżanka mocnej kawy. Dla młodych organizmów są to dawki niesłychanie niebezpieczne, gdyż przyspieszają bicie serca oraz o wiele podnoszą ciśnienie krwi oraz wpływają niekorzystnie na układ nerwowy.

Dodaj komentarz