Półki i wypełnienia poziomów składowania w regałach paletowych

Jedną z zalet regałów paletowych jest ich uniwersalność – oprócz ładunków spaletyzowanych można na nich przechowywać również towary w mniejszych opakowaniach.

Podstawową formą ramowych regałów paletowych jest konfiguracja bezpółkowa, co oznacza, że paleta wraz z ładunkiem składowana jest bezpośrednio na elementach konstrukcyjnych ramy, czyli w tym przypadku belkach (trawersach). Wymiary gniazda paletowego (szerokość segmentu, głębokość regału, wysokość poziomu) są dostosowywane do wymiarów palet z uwzględnieniem wymaganych normami przewisów i luzów manipulacyjnych. W przypadku palet typu euro (800×1200 mm) najczęściej stosuje się regały o głębokości 1100 mm i szerokości 2700 lub 3600 mm, co pozwala na umieszczenie w jednym gnieździe odpowiednio 3 lub 4 palet z ładunkiem.

W niektórych typach magazynów – np. dystrybucyjnych w sektorze e-commerce, gdzie zachodzą intensywne procesy komisjonowania – istnieje konieczność jednoczesnego składowania ładunków spaletyzowanych, jak i zapasów rozformowanych do opakowań transportowych, zbiorczych i jednostkowych. Zamiast inwestować w osobne regały półkowe przeznaczone do przechowywania paczek o mniejszych gabarytach, można do tego celu użyć dolnych poziomów regałów paletowych. Aby umożliwić przechowywanie mniejszych jednostek ładunkowych na standardowych ramowych regałach paletowych należy zastosować wypełnienia poziomów składowania, tj. półki, siatki lub kraty.

Wypełnienia poziomu składowania płytą wiórową

Przy przechowywaniu towarów o stosunkowo niewielkiej masie jednostkowej, optymalnym rozwiązaniem może być zastosowanie półek wykonanych z płyty wiórowej. Jest to surowiec łatwo dostępny i charakteryzujący się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Minusem półek z płyt wiórowych jest konieczność ich podparcia na co najmniej wszystkich czterech bokach, co można jednak w prosty sposób rozwiązać, poprzez montaż na trawersach belek poprzecznych.

Siatkowe półki regałowe typu omega

Alternatywą dla półek z płyty wiórowej są wypełnienia poziomów składowania wykonane z drucianej siatki. Do największych zalet półek siatkowych zalicza się:

  • lepszą widoczność w magazynie – wypełnienia siatkowe przepuszczają światło i nie zasłaniają operatorom wózków wyższych poziomów składowania,
  • na półkach siatkowych nie gromadzi się kurz, więc łatwiej utrzymać czystość w magazynie,
  • ażurowe wypełnienia siatkowe regałów przepuszczają wodę i nie tracą swoich właściwości nośnych po zamoczeniu, co zwiększa poziom bezpieczeństwa w obiektach wyposażonych w przeciwpożarową instalację tryskaczową,
  • nośność rzędu 1000 kg/m2, dzięki zastosowaniu dodatkowych wzmocnień typu omega.

Kraty pomostowe do regałów paletowych

Wypełnienia poziome regałów wykonane z krat pomostowych przeznaczone są do przechowywania ładunków, które mogą generować duże obciążenia skupione, tj. posiadają dużą masę i małe gabaryty (np. silniki samochodowe). Stosowanie wypełnień z krat pomostowych jest również obowiązkowe na poziomach składowania znajdujących się nad przejazdami i przejściami międzyregałowymi, w celu ochrony pieszych przed spadającym ładunkiem.

Dodaj komentarz