Pochówek katolika – o czym należy pamiętać?

Śmierć bliskiej osoby nie jest żadną zabawą, a każdy człowiek przeżywa to na swój sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei koncentrują się na wzmiankowaniu dawnych lat, jakie przeżyli ze zmarłym. Najważniejsze to jednak godnie pochować bliską osobę, bowiem w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura posiada swoje tradycje pogrzebowe, w tym także chrześcijanie. Wobec tego właśnie warto zaznajomić się z nimi i tym, jak rozwijały się na powierzchni wielu lat. Należałoby jednak rozpocząć od tego, czym adekwatnie jest pogrzeb. A jest to godziwy oraz religijny obowiązek wobec osoby zmarłej. To sposób rozłąki się z człowiekiem, jaki odszedł i wartego podziękowania mu za wspólnie spędzone momenty.

W kulturze europejskiej zwyczajem stało się chowanie ludzi w trumnach. To w większości wypadków spotykany sposób, jaki można zaobserwować na lokalnych pogrzebach – więcej na domenie cmentarz luboń. Choć należy wyodrębnić także fakt, że innym rozwiązaniem stała się urna, która przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej mieści się także kondukt żałobny, który w tych ostatnich chwilach odprowadza zmarłego do miejsca, w jakim będzie spoczywał. Należy niemniej jednak zaakcentować, że chrześcijaństwo jest wielokulturowe, w następstwie tego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Niewątpliwie w kulturach, jakie połączone są z prawosławiem, protestantyzmem lub katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Niewiele osób zdaje sobie kwestię z tego, że grzebanie zmarłych połączone jest z przekonaniem, że Jezus pojawi się kolejny raz na świecie oraz nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się również przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku figura zmarła musi być nie jedynie ubrana w odświętne ubranie, niemniej jednak także powinna pozostać poddana zabiegom kosmetycznym, które mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym na przykład ma prawo zająć się zakład. Pogrzeby przeważnie kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, jaki po pewnym czasie jest zakopywany. Wypada niemniej jednak podkreślić fakt, iż bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, jakie przypominają kapliczki, świątynie i inne budowle. Choć nie zawsze. Zmarli, jacy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.

Dodaj komentarz