Pliki w chmurze – czy należałoby z tego korzystać?

Współcześnie w wielu przypadkach spotykanym zjawiskiem oraz usługą jest cloud computing, co w tłumaczeniu na język polski oznacza nic innego jak serwer w chmurze. Co to jednak jest i co on właściwie świadczy? Usługi cloud koncentrują się dookoła maksymalizacji efektywności wspólnych zasobów – więcej na co to jest wirtualizacja. Zasoby chmury są zazwyczaj dzielone nie jedynie przez wielu użytkowników, jednak także dynamicznie przydzielone na żądanie.

Termin przejście do chmury, wielokrotnie spotykany w tym wypadku odnosi się też do odejścia stereotypowego modelu CAPEX, który świadczy zakup dedykowanego sprzętu oraz deprecjonowanie go na pewien czas, do modelu OPEX, innymi słowy korzystania ze wspólnej infrastruktury chmury oraz płacenie tylko jak ktoś jej używa. Zwolennicy sugerują, że usługa cloud zezwala firmom uniknąć wielu kosztów infrastruktury, a skupić się na projektach. Do tego twierdzą także, że opcja ta zezwala przedsiębiorstwom na to by ich aplikacje działały szybciej, odpowiednio i przede wszystkim wymagając mniej konserwacji, co znowu zezwala jej szybciej przystosować ewentualne zmienne, szczególnie nieprzewidywalne w biznesie. Uruchamiamy Windows w trybie awaryjnym. Aby tego dokonać, restartujemy opisującą nas machinę. Już po restarcie, ale przed załadowaniem się systemu Windows, przyciskamy przycisk F5 aby wejść w tryb wyboru rozruchu systemu oraz opcje awaryjne. Zobaczymy tam między innymi opcje, tryb awaryjny, tryb awaryjny z obsługą sieci, ostatnia dobra znana konfiguracja, ostatnie działające ustawienie, uruchom system Windows normalnie. Wybieramy tryb awaryjny i czekamy na zaokrętowanie się pulpitu awaryjnego.

Jeśli wszystko wykonamy właściwie, komputer wznowi działanie, niemniej jednak co jeżeli nie? Nierzadko bywa, że komputer się najzwyczajniej w świecie zepsuje i wszelkie dane znikają. W pewnych sytuacjach tak się właśnie dzieje. W takim wypadku mogą nam się przydać serwery internetowe czy tak zwany serwer w chmurze, jaki jest niczym innym jak internetowym dyskiem, na którym jesteśmy w stanie przechowywać niezbędne nam dane. To nadzwyczaj porządne rozwiązanie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo w trakcie awarii, lecz w głównej mierze kiedy nie ma nas w domu a pragniemy skorzystać z zasobów naszego dysku. Wystarczy zalogować się na innym komputerze i korzystać.

Dodaj komentarz