Najistotniejsze informacje oraz ciekawostki o dywanach

Zanim kupimy dywan do dziecięcego pokoju należałoby odwiedzić parę sklepów z tym asortymentem lub ewentualnie witryn, albowiem to pod żadnym pozorem nie jest sobie jakiś tam stereotypowy zakup, należałoby też zapytać naszą najlepszą pociechę, czy ona również nie ma dla nas w tym temacie jakiś wytycznych.

Mimo to należałoby wiedzieć, iż jeszcze stosunkowo nie tak dawno temu zakup dywanu był nie lada wydarzeniem i nie do pomyślenia było żeby dywan taki znajdował się w jakimiś innym pomieszczeniu niż salon gdyż był on jednoznacznikiem luksusu, godnym samego króla. Chwilowo dywany wytwarzane są na skalę masową oraz nikt nie traktuje ich jako rarytasu. Warto wiedzieć, ze były przede wszystkim ozdobą ścian, a nie podłóg. Ręcznie wykonywane kosztowały dostatek, w takim razie nikt nie przeznaczał ich do użytku w pokoju zabaw dla dzieci, nawet tych królewskich. Dziś producenci dywanów też tych dla dzieci, mają szerokie pole do popisu. Aktualnie wzornictwo dywanów dla dzieci jest przywracające o zawrót głowy i nie przypominają tych na których pojawiały się perskie wzory.

Dla rodziców na pewno istotne jest żeby dywanik posiadał atest PZH oraz na to należy zwrócić uwagę albowiem jakkolwiek zwłaszcza małe dzieci spędzają ogrom czasu bawiąc się na dywanie. Ostatnio weszły na rynek dywany hipoalergiczne oraz robią furorę, jest to w zasadzie fajne rozwiązanie przede wszystkim, iż żyjemy w czasach gdzie niemalże wszystko może nas uczulić, co polecam pranie dywanów. Z pewnością jest jeszcze jeden aspekt znaczący przy wyborze dywanu, a mianowicie jego cena, jednak należy nam pamiętać, iż dywanik to zakup na parę lat oraz porządniej by był dogodniejszej jakości, bowiem jakkolwiek chodzi o nasze dzieci, a za tą jakość w pewnych momentach wypada trochę zapłacić.

Tak jest dzisiaj a jak było kiedyś kiedy powstawały dywany? Co wówczas było istotne? Na początku kiedy były przeznaczone jako podłoga dla koczowników w głównej mierze ważne było czy są ciepłe i wytrzymałe, potem im bardziej barwne i bardziej wymyślne wzory na nich były prezentowany tym Brdzie były pożądanym towarem. W pierwszej chwili dywany wykonywano jedwabiu, co było wybitnie zawiłym oraz kosztownym zadanie. Na dywany mogli sobie pozwolić nielicznie. I w sumie do tej pory to się nie zmieniło. Ręcznie wykonany dywan jest niedostępny dla przeciętnie zarabiającego Polaka, a prawdziwe tureckie dywany pozostają w sferze marzeń.

Dodaj komentarz