Najczęstsze schorzenia kobiet – ginekolog upomina

Zdrowie damy jest jedną z oddzielnych dziedzin współczesnej medycyny. Intencją tej sfery jest nie tylko leczenie chorób kobiecych, niemniej jednak przede wszystkim zapobieganie ich powstawaniu. Dzisiejsza ginekologia rozróżnia już niezliczone wyraźnie jednostki chorobowe, jakie dotykają kobiet w różnym wieku, niezależnie od rasy, wieku i statusu społecznego.

Na pewno cechą łączącą wszelkie przypadki chorobowe jest nieodzowność doglądania o zdrowie kobiety, nim stan chorobowy zostanie zdiagnozowany jako ciężki. Właśnie dlatego właśnie każdy gabinet ginekologiczny oprócz wdrażania konkretnego leczenia stwierdzonych u swoich pacjentek chorób, absorbuje się także dobrym wychowywaniem kobiet w zakresie szeroko pojętej profilaktyki.

W większości wypadków kobiety zgłaszają się do lekarza z zaburzeniami miesiączkowania. W takich przypadkach lekarz ginekolog najczęściej zleca wykonanie dodatkowych badań, jakie zobrazują podłoże kłopotu. Już we wstępnej fazie badań, to jest po przeprowadzeniu badania ultrasonograficznego narządów płciowych kobiety wolno stwierdzić sposobność wystąpienia jajników policystycznych, które są najczęstszą przyczyną zaburzeń menstruacyjnych – po znacznie więcej serdecznie zapraszamy na dobry ginekolog w krakowie. Następną dokuczliwością, jaka jest nieraz przyczyną wizyty w gabinecie ginekologicznym jest nadżerka szyjki macicy. Jest to stan zapalny błony śluzowej wyścielającej wnętrze macicy. Obecność schorzenia wolno zdiagnozować w trakcie ginekologicznego badania cytologicznego śluzu, a pierwsze objawy choroby połączone są w wystąpieniem chorobowej wydzieliny z pochwy, bolesnością stosunków płciowych, a także nieregularnym krwawieniem z waginy, niezwiązanym z menstruacją. Pamiętać trzeba, że nie leczona nadżerka szyjki macicy ma prawo przekształcić się w poważny stan nowotworowy. Kolejna żeńską dokuczliwością są torbiele jajnika, inaczej pojawiające się na przestrzeni jajników cysty wypełnione płynem (śluzem). Najczęściej leczy się je farmakologiczne, lecz w wypadku braku pozytywnych wyników terapii, zaleca się usunięcie operacyjne.

Dodaj komentarz