Kiedy tak właściwie najpoprawniej rozpocząć budowę domu?

Z pewnością pierwsza sprawa, przed rozpoczęciem budowy własnego domu, to kupno właściwej działki, jaka będzie spełniała warunki gwarantujące budowę tam domu. Taka działka powinna być ujęta w planie przestrzennego zagospodarowania gminy jako teren budowlany, jeżeli zaś nie spełnia takiego wymogu, należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Kolejny krok to przyłączenie do działki mediów, jeżeli jeszcze ich nie ma.

Po uregulowaniu powyższych spraw możemy przystąpić do gromadzenia niezbędnej dokumentacji, jak mapa sytuacyjno-wysokościowa oraz inne i złożyć wniosek do miejscowego urzędu o wydanie pozwolenia na budowę. Jest niesłychanie istotną informacją, że nie powinniśmy rozpoczynać budowy bez oficjalnego uzyskania pozwolenia na budowę, albowiem w przeciwnym przypadku nasze działania mogą być zakwalifikowane jako samowola budowlana, domy modułowe całoroczne też potrzebuje pozwoleń. Wówczas wyposażeni w powyższy dokument jesteśmy w stanie przystępować do prac sensu ściśle budowlanych, po odpowiednim zabezpieczeniu placu dobowy. Przedtem należy dbać o komfortowy dojazd do działki, celem swobodnego przewozu niezbędnych narzędzi oraz materiałów budowlanych. Przystępując do budowy osobistego domu, na pewno każdy chciałby wybudować dom niezwykle porządny, praktyczny, ładny, jednakże kosztem jak najmniejszym, a więc po prostu przy śladowym nakładzie.

Jednak powinniśmy mieć świadomość, iż niedrogo nie zawsze znaczy prawidłowo, a wyraźnie odwrotnie – funkcjonuje to zazwyczaj w drugą witrynę. Na pewnych kwestiach na pewno wolno zaoszczędzić w trakcie budowy domu, na przykład rezygnując z podpiwniczenia domu wolno zredukować wydatki jego postawienia nawet do 30 procent. Następne oszczędności to jak najmniejsza ilość zakamarków w domu, jak również zastosowanie dachu w miarę normalnego w swojej konstrukcji, a nie o niesłychanie wymyślnych kształtach. Nie można niemniej jednak pozwolić sobie na oszczędnościach choćby w postaci gorszej jakości samych materiałów budowlanych. Wykorzystanie na przykład cegły słabej jakości spowoduje, iż będzie ona pękała, co może z kolei spowodować chylenie się ścian i niewyobrażalne straty, a wręcz zagrożenie dla przyszłych mieszkańców. Też zaprawy, użyte do budowy domu, powinny być dobrej jakości, a ich stosowanie powinno być zgodne z zarządzeniami producenta, nie wolno kłaść w takim razie zaprawy o mniejszej grubości aniżeli zalecana.

Dodaj komentarz