Jakim sposobem działa skrzynia biegów w samochodzie?

Fundamentalnym obowiązkiem skrzyni biegów jest perfekcyjne zużytkowania mocy silnika. To ona gwarantuje nam uzyskanie najwyższej szybkości samochodu przy stosunkowo niskich obrotach. Gdyby nie towarzystwo skrzyni biegów, pojazdem zdołalibyśmy jeździć wyłącznie po prostym obszarze. Jazda pod górki, w wielu przypadkach bardzo strome, jak w przypadku aut terenowych, nie była by dopuszczalna.

Skrzynia, oprócz tego podstawowego zastosowania, potrafi także przekształcić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego w granicach skrzyni wykorzystuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest detalem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest dopuszczalne w czasie wybrania pozycji luz. Na ogół znajduje się ona między biegami. Silnik funkcjonuje wtenczas samoczynnie, nie napędzając stworzonego przez nas samochodu.

W niektórych samochodach, oprócz lewarka do przeciętnej zmiany biegów, znajduję się też drugi, który umożliwia nam zwiększenie lub redukcję pełnego przełożenia – wypróbuj skrzynia multitronik. Korzystna skrzynia biegów powinna nam zagwarantować obszerną trwałość i niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa podkreśla, zwalnia nas z ręcznej zmiany oraz ułatwia sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przestawia biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. To właśnie dzięki temu silnik jest mniej zmęczony oraz zmniejsza się okazja na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najatrakcyjniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama struktura sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda też absolutnie inaczej niż w modelu manualnym. Sztampowa skrzynia składa się z trzech części. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń i zespoły sterowania.

Jakikolwiek użytkownik, który zakupił samochód z automatyczną skrzynia biegów ma obowiązek się uprzednio zaznajomić z jej defektami i atutami. W wielu przypadkach można usłyszeć, że samochód z automatyczną skrzynią biegów znacznie więcej pali. Nie jest to do końca prawda. Ten rodzaj skrzyń okazjonalnie również ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, iż jest eksploatowany w stosowny sposób. Niestety wymiana, bądź jakiekolwiek prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są wybitnie kosztowne.

Dodaj komentarz