Jakie oprzyrządowanie dla alpinistów zakupić?

Zakładając, iż wspina się zespół dwuosobowy, w skład pełnego układu asekuracyjnego wchodzą wynikające szczegóły składowe: dolne stanowisko asekuracyjne, asekurujący ze swoim prywatnym zabezpieczeniem i sposobem zabezpieczenia, lina łącząca obydwu wspinaczy przytwierdzona do uprzęży asekuracyjnych za pomocą trafnych węzłów, punkty asekuracyjne na odcinku pomiędzy asekurującym jakie sam założy dla asekuracje drugiego z partnerów. Kolejność przedsięwzięć asekuracyjnego składu wspinaczkowego następuje już z powyższego układu asekuracyjnego. U podnóża przewidzianej trasy wspinacze zakładają stanowisko asekuracyjne jeden z nich, nazwijmy go B- będzie asekurował tego, jaki będzie szedł do góry jako pierwszy- A.

Wspinający zakłada miejsca asekuracyjne jakie mają za zadanie minimalizować możliwy upadek prowadzącego, wpinając do nich linę. Jeżeli zaplanowana trasa jest dłuższa niż lina, to wspinacz A w jakimś emitującym się do tego miejscu zakłada stanowisko asekurujące. Będzie ono sprzyjało do ubezpieczenia wspinacza B, który po zlikwidowaniu nie korzystnego już stanowiska zaczyna się wspinać. Elementy oprzyrządowania wspinacza są potrzebne w czasie jakiejkolwiek wspinaczki w górach. Wspinacze używają jednakże cały czas szereg akcesoryjnych bajerów, z których co poniektóre mogą być wręcz niezbędne na niebywale kłopotliwe kosztowny.

Wypada do nich proszek magnezjowy, noszony w wyjątkowym woreczku, w jakim macza się palce, co gwarantuje im o wiele poprawniejszą przyczepność na drobnych chwytach, to stosują eksperci z Alptrek.PL – Usługi Wysokościowe Warszawa. Wspinaczka technika sztucznych ułatwień wymaga stosowania tak zwanych ławeczek podciągowych. Są to dwie krótkie, trzy czy też czteroszczeblowe drabinki podwieszane do osadzonej kostki czy tez haka. W terenie zanadto trudnym do wspinania klasycznego, stając w ławeczkach wspinacz ma prawo wyszukać oraz przygotować następny punkt asekuracyjny. Ławeczki mogą być zrobione z taśmy nylonowej bądź też z aluminium szczebelków połączonych cienka linką. Wczepia się je do punktów asekuracyjnych lub pomocniczych, jeżeli są za słabe do asekuracji, za pomocą karabinków bądź metalowych haczyków. Wspinanie się na oryginalnych drogach prowadzących płytami pozbawionymi szczelin lub rys może wymagać zastosowania spitów do asekuracji.

Dodaj komentarz