Dlaczego warto odkurzać dom przynajmniej raz w tygodniu

Przy tej okazji chciałbym porozmawiać o przyczynach odkurzania. Poza tym, co oczywiste, spróbowałem podsumować wszystko na infografice, która mam nadzieję, że wam się spodoba. Odkurzanie Twojego domu jest niezbędne dla dobrego zdrowia. Jeśli czujesz się jak większość z nas, odkurzanie domu jest żmudnym i czasochłonnym zadaniem. Jest milion rzeczy, które wolałbyś robić. Ale nawet jeśli nie motywuje Cię perspektywa ćwiczeń, gdy przeciągasz odkurzacz po domu, rozważ inne korzyści zdrowotne, jakie może zapewnić czysty dywan.

Korzyści zdrowotne wynikające z odkurzania

Odkurzając, nie tylko sprzątasz dom lub mieszkanie ze względu na wygląd, ale także chronisz zdrowie swoje i swojej rodziny. Wokół stale unoszą się dziesiątki maleńkich drobnoustrojów, które mogą powodować wiele problemów dla osób z astmą i alergiami wziewnymi, takimi jak katar sienny. Roztocza, bakterie i pleśń atakują układ oddechowy chorego na astmę, powodując świszczący oddech, trudności w oddychaniu i gwałtowny kaszel w nocy.

Kiedy ludzie z alergicznym nieżytem nosa (inaczej znanym jako katar sienny) wejdą w kontakt z roztoczami, doświadczają wszystkich dolegliwości związanych z silnym przeziębieniem: kaszlem, przekrwieniem w klatce piersiowej, katarem i swędzącymi, łzawiącymi oczami. Nagromadzenie sierści zwierząt domowych i łupieżu (martwych komórek skóry, które zwierzęta regularnie zrzucają) może powodować u osób z alergią na zwierzęta domowe objawy ze strony nosa, układu oddechowego lub skóry, takie jak kichanie, kaszel i wysypka.

Nieczęste lub niepełne odkurzanie może powodować poważne reakcje u osób wrażliwych na sierść zwierząt, kurz i inne zanieczyszczenia gromadzące się na dywanach i dywanikach. Konieczne jest regularne i dokładne odkurzanie. Nawet jeśli całkowite zdezynfekowanie włókien dywanu nie jest możliwe, odpowiednia uwaga może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów.

 

Fizyczne, psychologiczne i społeczne korzyści z odkurzania

Regularne odkurzanie domu i dywanów przynosi realne korzyści fizyczne. Badania wskazują, że osoby z najczystszymi domami są również najzdrowsze i najbardziej aktywne. Jedno z badań przeprowadzonych przez University of Indiana sugeruje, że utrzymanie ich domów i mieszkań w czystości może być nawet ważniejsze dla ogólnego stanu zdrowia niż długie spacery po okolicy. Wyjmując odkurzacz, ćwiczysz i jednocześnie usuwasz zagrożenia dla zdrowia.

Jeśli masz rodzinę lub przyjaciół, którzy cierpią z powodu alergii, możesz czerpać satysfakcję ze świadomości, że regularne odkurzanie tworzy dla nich zdrowsze środowisko życia .Nie zapominajmy też o korzyściach psychologicznych i społecznych. Sprzątanie daje poczucie spełnienia. Widząc, jak brud znika, a twój biały dywan znów wygląda na biały, to główne elementy poprawiające nastrój. Odkurzanie może również pomóc w zażegnaniu depresji. Czy słyszałeś kiedyś powiedzenie „Bezczynne ręce, bezczynny umysł”? To prawda.

Wyjęcie odkurzacza i uporanie się z niechlujnym dywanem może uniemożliwić Ci rozpamiętywanie przygnębiających myśli i sprawić, że poczujesz się, jakbyś coś osiągnął.Podczas gdy presja rówieśników nie zawsze jest dobrą rzeczą, utrzymywanie swoich dywanów i wykładzin w nieskazitelnym stanie przyczynia się do wizerunku czystego i uporządkowanego domu, który wywiera korzystne wrażenie na innych.

Odkurzanie i konsekwencje finansowe

Regularne odkurzanie może zaoszczędzić pieniądze, co zawsze jest plusem. Twoje dywany i chodniki są trwalsze, gdy są dobrze utrzymane, co eliminuje konieczność ciągłej i kosztownej wymiany. Kiedy wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia zostaną odessane, jesteś zdrowszy i nie tracisz czasu w pracy z powodu choroby. Wszelkie alergie członków rodziny również pozostają w lepszej kondycji fizycznej, co zmniejsza ilość pieniędzy potrzebną na pokrycie kosztów leczenia.

Jak często odkurzać? Zanim odpowiemy na to pytanie, oto kilka interesujących faktów na temat ilości drobnoustrojów, które mogą gromadzić się w domu i mogą Cię zaskoczyć: Ludzie tracą prawie 1 000 000 cząsteczek skóry co 24 godziny. Każdego dnia przeciętny człowiek traci od 50 do 100 pasm włosów Alergeny przylegające do sierści psów i kotów mogą utrzymywać swoją siłę przez wiele miesięcy

Oprócz tego, że ładnie wyglądają w Twoim domu, dywany i dywaniki faktycznie spełniają wiele przydatnych funkcji, takich jak wychwytywanie wielu wymienionych powyżej zanieczyszczeń powietrza i utrzymywanie ich z dala od wdychanego powietrza. Problem polega na tym, że nie mają żadnych środków pozbycia się tych wychwyconych cząstek później: konieczne jest fizyczne usunięcie.

Eksperci domowi zalecają odkurzanie dywanów i chodników co najmniej dwa razy w tygodniu, a częściej w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Jeśli w domu są zwierzęta, zdecydowanie zaleca się codzienne odkurzanie w celu usunięcia brudu, włosów, łupieżu i mniejszych mikroskopijnych alergenów, które są niewidoczne gołym okiem. Jeśli nie odkurzasz często, brud może zostać zmielony na dywanikach i wykładzinach, co utrudnia ich czyszczenie następnym razem, gdy zadzwonisz do profesjonalisty. Odkurz brud tak bardzo, jak to możliwe, aby z czasem nie przylgnął do dywanu i nie został zmielony we włóknach. Dużo trudniej jest prawidłowo wyczyścić dywan, jeśli jest za dużo ziemi w ziemi, a z czasem wykładzina faktycznie odbarwi się i będzie szpecić, a także stanowić zagrożenie dla zdrowia. odkurzacze bezprzewodowe posiadają wiele zalet.

Najlepsze techniki odkurzania

Co zaskakujące, większość profesjonalnych firm zajmujących się czyszczeniem dywanów nie odkurza przed rozpoczęciem bardziej szczegółowego procesu. Starają się oszczędzić czas, ale przy okazji osłabiają skuteczność swojej pracy porządkowej. Oto kilka wskazówek dotyczących najskuteczniejszych metod odkurzania.

Nie spiesz się. Eksperci twierdzą, że 80% skuteczności pracy próżniowej pojawia się, gdy jest cofana, a nie pchana do przodu. Odkurzaj w wielu kierunkach, aby usunąć brud i inne zanieczyszczenia oraz sprawić, by dywany i dywaniki nie wyglądały na zużyte. Regularnie sprawdzaj paski i szczotki odkurzacza pod kątem uwięzionych włosów i odpowiednio je czyść. Użyj worka lub filtra typu HEPA, jeśli możesz, ponieważ dobrze spisują się w usuwaniu drobniejszych cząstek brudu.

Niektórzy eksperci ostrzegają, że niektóre odkurzacze i niewłaściwe techniki mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Wszystkie z nich uwalniają kurz i alergeny z powrotem do powietrza podczas użytkowania, ale maszyny wyposażone w filtry HEPA (wysokosprawne powietrze cząsteczkowe) uwalniają do powietrza mniej kurzu, alergenów i bakterii niż te, które ich nie używają. Ogólnie rzecz biorąc, te typy filtrów wychwytują więcej zanieczyszczeń niż uwalniają, a wielu producentów twierdzi, że filtry HEPA eliminują 99,9% bakterii, pyłków i łupieżu z powietrza.

Dodaj komentarz