Czy należałoby studiować prawo czy też medycynę?

Studia sądowe uchodzą za jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Prawo jest również kierunkiem renomowanym. Osoby tutaj studiujące cieszą się respektem innych. Często wzbudzają podziw pośród znajomych, którzy twierdzą, że wertowanie wszelkiego typu kodeksów oraz przepisów jest zbyt żmudna i monotonna. To przykre, coraz to więcej studentów prawa narzeka na to, że potrzebuje się od nich tylko wiedzy odtwórczej. Muszą w głównej mierze uczyć się, nieraz na pamięć prawniczych zwrotów i regułek a nawet całych podręczników. Legendą obrosły zajęcia z procesu karnego, podczas których wykładowca całkowicie przepytuje z treści rozdziałów.

Przy odpowiedzi nie można pomylić się ani słowem. Student prawa musi także zdawać egzaminy z przedmiotów, jakie wydają mu się zbędne, takich jak filozofia czy łacina. Na dodatek ma obowiązek orientować się w zagadnieniach, które pewno nigdy mu się nie przydadzą. Wielu narzeka na zajęcia na przykład z prawa rolnego. Co więcej, uzyskanie tytułu magistra nie oznacza jeszcze łatwości w znalezieniu pracy. Po ukończeniu studiów należy zrobić tak zwaną aplikację.

Medycyna to jedna z najtrudniejszych i w największym stopniu rozbudowanych nauk. Skutkiem tego w jej ramach wyodrębniamy dużo specjalności. Osoby, które potrzebują zostać doktorami muszą zdobyć szczegółowe wykształcenie. Początkowo uczą się na różnorodne tematy. Dopiero następnie będą mogli wybrać taką dziedzinę, w której staną się zawodowcami. Studia medyczne trwają w Polsce sześć lat – sprawdź więcej studia podyplomowe. Są zaliczane do jednych z najtrudniejszych. Początkującym adeptom sztuki lekarskiej stawia się wysoką poprzeczkę.

Niemal na jakichkolwiek zajęciach sprawdzana jest ich wiedza. Wymaga się, aby na bieżąco przyswajali sobie należyte porcje materiału. Prócz wiadomości książkowych, przyszli lekarze muszą też posiadać umiejętności praktyczne. Służą temu liczne praktyki odbywane w czasie studiów. To naturalnie dzięki pracy w szpitalu młodzi ludzie mogą podjąć decyzję o dalszej drodze kształcenia, wyborze specjalizacji. Może się również okazać, że nie mają fizycznych czy też psychicznych predyspozycji do wykonywania zawodu lekarza. Wtenczas zazwyczaj zmieniają kierunek na farmację.

Dodaj komentarz