Co powinienem zrobić, jeśli mam objawy COVID-19?

Jeśli masz gorączkę, kaszel, problemy z oddychaniem lub inne objawy COVID-19, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Zapytają o twoje objawy. Mogą również zapytać o ostatnie podróże i czy byłeś w pobliżu kogoś, kto mógł zostać zarażony. Następnie mogą ci powiedzieć, czy powinieneś przyjść, czy udać się w inne miejsce na badanie.

Jeśli objawy nie są poważne, najlepiej zadzwonić przed wejściem. Personel poinformuje Cię, co masz robić i czy musisz być widywany osobiście. Wiele osób z łagodnymi objawami powinno pozostać w domu i unikać innych osób, dopóki nie poczują się lepiej. Jeśli musisz iść do kliniki lub szpitala, koniecznie załóż maskę. Pomaga to chronić innych ludzi. Personel może również kazać ci czekać gdzieś z dala od innych ludzi.

Jeśli jesteś poważnie chory i musisz natychmiast udać się do kliniki lub szpitala, powinieneś zadzwonić wcześniej, jeśli to możliwe. W ten sposób personel może dbać o Ciebie, jednocześnie podejmując kroki w celu ochrony innych. Jeśli uważasz, że masz nagły wypadek medyczny, wezwij karetkę.

Co jeśli czuję się dobrze, ale myślę, że zostałem zakażony?

Jeśli uważasz, że miałeś bliski kontakt z osobą zarażoną COVID-19, dalsze postępowanie zależy od tego, czy już przeszłaś COVID-19, czy otrzymałaś szczepionkę: Jeśli nie chorowałeś na COVID-19 ani nie otrzymałeś szczepionki – Powinieneś poddać się badaniu po możliwej ekspozycji, nawet jeśli nie masz żadnych objawów. Zadzwoń do swojego lekarza lub pielęgniarki, jeśli nie wiesz, gdzie zrobić test. Następnie poddaj się kwarantannie w domu i monitoruj objawy. Oznacza to pozostawanie w domu tak długo, jak to możliwe i trzymanie się co najmniej 6 stóp (2 metry) od innych osób w domu.

Najbezpieczniejszą rzeczą do zrobienia po możliwym narażeniu jest poddanie się kwarantannie przez 14 dni. Może to stanowić wyzwanie w pracy, szkole lub innych obowiązkach. Z tego powodu niektóre wydziały zdrowia publicznego mogą pozwolić ludziom na wcześniejsze zaprzestanie kwarantanny, zwłaszcza jeśli uzyskają negatywny wynik testu. Jeśli nie masz pewności, jak długo należy poddać kwarantannie, skontaktuj się z lokalnym urzędem zdrowia publicznego lub zapytaj swojego lekarza lub pielęgniarkę.

Jeśli miałeś COVID-19 lub otrzymałeś szczepionkę

Jeśli miałeś COVID-19 w ciągu ostatnich 3 miesięcy, nie musisz poddawać się kwarantannie. Jeśli miałeś COVID-19, ale minęło ponad 3 miesiące, wykonaj powyższe czynności. Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, nie musisz poddawać się kwarantannie. Ale nadal powinieneś przejść test 3 do 5 dni po kontakcie z osobą, która miała COVID-19. Chociaż prawdopodobieństwo zakażenia po zaszczepieniu jest znacznie mniejsze, nadal jest to możliwe.

Jeśli poddajesz się kwarantannie krócej niż 14 dni lub nie musisz poddawać się kwarantannie, nadal powinieneś monitorować objawy przez pełne 14 dni. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. W tym czasie powinieneś również uważać na noszenie maski i dystansowanie się. Jak leczy się COVID-19? Wiele osób będzie mogło zostać w domu, gdy poczują się lepiej. Ale osoby z poważnymi objawami lub innymi problemami zdrowotnymi mogą potrzebować pójścia do szpitala. Tutaj pełne informacje o lekarzach.

Choroba łagodna – Choroba łagodna oznacza, że możesz mieć objawy takie jak gorączka i kaszel, ale nie masz problemów z oddychaniem. Większość osób z COVID-19 ma łagodną chorobę i może odpoczywać w domu, dopóki nie wyzdrowieje. Zwykle zajmuje to około 2 tygodni, ale nie jest to takie samo dla wszystkich.

Jeśli dochodzisz do siebie po COVID-19, ważne jest, aby pozostać w domu i „samoizolować się”, dopóki lekarz lub pielęgniarka nie powie Ci, że możesz bezpiecznie przestać. Samoizolacja oznacza trzymanie się z dala od innych ludzi, nawet tych, z którymi mieszkasz. To, kiedy możesz przerwać samoizolację, będzie zależeć od tego, ile czasu minęło od wystąpienia objawów, a w niektórych przypadkach od negatywnego wyniku testu (pokazującego, że wirusa już nie ma w Twoim organizmie).

Ciężki przebieg choroby

Jeśli masz cięższą chorobę z trudnościami w oddychaniu, być może będziesz musiał pozostać w szpitalu, prawdopodobnie na oddziale intensywnej terapii (zwanym również „OIOM”). Podczas pobytu najprawdopodobniej będziesz w specjalnym pokoju izolacyjnym. W pomieszczeniu będzie mógł przebywać tylko personel medyczny, który będzie musiał nosić specjalne fartuchy, rękawiczki, maski i okulary ochronne.

Lekarze i pielęgniarki mogą monitorować i wspierać Twój oddech i inne funkcje organizmu, zapewniając Ci maksymalny komfort. Możesz potrzebować dodatkowego tlenu, aby ułatwić oddychanie. Jeśli masz bardzo trudności z oddychaniem, możesz potrzebować rurki do oddychania. Rurka wchodzi do gardła i do płuc. Jest podłączony do urządzenia, które pomaga oddychać, nazywanego „wentylatorem”.

Dodaj komentarz