Ciąża i dobór lekarza prowadzącego

Od pierwszego go dwudziestego tygodnia do ginekologa chodzi się co miesiąc, później co trzy tygodnie, a na 6 tyg. przed urodzeniem co tydzień. Trzeba pilnować próbnych badań zarządzanych przez doktora prowadzącego i wykonywać je regularnie. Co miesiąc wykonuje się morfologię krwi, oraz raz w miesiącu zrobić kontrolną analizę moczu. W okresie 24-26 tygodnia ciąży lekarz ma obowiązek skierować damę w ciąży na badanie sprawdzające poziom glukozy we krwi. Badanie to polega na pobraniu krwi po wychyleniu szklanki wody z rozpuszczona glukozą. Pomaga ono w stwierdzeniu czy nie grozi kobiecie cukrzyca ciążowa, która wymaga od kobiety przyjmowania wielu leków i zmiany diety.

Prócz tego blisko trzech, czterech razy w ciąży wykonywane jest badanie USG, około 12 tygodnia, po 22 tyg, 30 tyg. i ewentualnie przed samym rozwiązaniem. Badanie USG polega na obserwacji płodu i wskazaniu jego parametrów oraz regularności rozwoju płodu. Badanie USG prowadzone w 12 tygodniu ciąży ma na celu sprawdzenia czy zarodek prawidłowo się usadowiło raz skontrolowania cykliczności wagi i wzrostu do okresu ciąży.

Kolejne badanie w czasie standardowej i prawidłowej ciąży przeprowadza się w 22 tygodniu ciąży, aby obejrzeć pojedyncze narządy m.in. serce potomka, wtedy wolno również próbować określić płeć dziecka, przetestuj bilansdziecka.pl. Następne i nieraz już ostatnie USG wykonywane jest po 30 tygodniu ciąży, dzięki niemu jesteśmy w stanie określić wagę oraz ułożenia maluszka podczas porodu. Jeśli położenie maluszka jest nieprawidłowe lub ewentualnie waga jest nazbyt gigantyczna, lekarz przygotuje pacjentkę do porodu poprzez cesarskie cięcie. Jeżeli zdecydowałyśmy się na ciąże po 35 roku życia, należy uskutecznić badania przedporodowe zezwalające na wczesne wykrycie wad i ich leczenie. Pierwsze skurcze porodowe są łagodne oraz z początku sporadyczne. Przypominają tępe bóle miesiączkowe oraz rozchodzą się w kierunku bioder oraz krzyża bądź też promieniują od krzyża do podbrzusza. Stopniowo mogą się nasilać oraz stawać się coraz bardziej cykliczne i trwają dłużej, jest to znak, iż poród się rozpoczął. Trzeba wtenczas zacząć mierzyć czas ich trwania i odstępy pomiędzy nimi.

Dodaj komentarz