Bezpieczeństwo, komfort, wzornictwo – warunki, które muszą spełniać schody

Bez względu od tego, czy są zamontowane wewnątrz mieszkania lub na zewnątrz, czy są ze stali, drzewa czy żelbetu schody przede wszystkim powinny być praktyczne i bezpieczne. Dopiero w drugiej kolejności należy patrzeć na ich urodę. Jak najbardziej schody muszą być dostosowane do otoczenia, ale nie można iść na ustępstwa względem bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo schodów oznacza, że są one porządnie nachylone a stopnie mają właściwe wymiary i dobrane szczegóły wykończenia. Schody muszą być należycie wyprofilowane, perfekcyjny kąt nachylenia schodów wynosi pomiędzy dwadzieścia cztery a trzydzieści stopni. Stopnie schodów powinno pokonywać się jednym krokiem, jaki u dojrzały ma długość odrobinę ponad pół metra.

Adekwatnie wyprofilowane schody na zewnątrz muszą mieć spadek stosowny dla odprowadzenia wody, tak, by nie zalegała na stopniach ani na spocznikach. Okładzina na schodach nie może być zbyt śliska ani w żaden sposób utrudniać poruszania się po schodach. Chodzenie po schodach żąda i tak wybitnie ogromnej energii (czternaście razy większej, aniżeli chodzenie po płaskim), nie wypada w związku z tym dokładać akcesoryjnych utrudnień. Każdy detal aranżacji wnętrza ma swoje znaczenie.

Jednakże są takie szczegóły, jakie na wnętrzu ważą więcej aniżeli inne, czego przykładem są schody rzeszów. Wykończenie schodów powinno być jak najporządniej dopasowane do charakteru pomieszczenia, w którym się znajdują. Właściwie użyty materiał może zaakcentować klimat wnętrza mieszkania lub nawet – jeżeli takie będzie założenie – uczynić ze schodów najważniejszą ozdobę. Schody w mieszkaniu sporadycznie mają okładzinę kamienną, bo nadaje się ona zwłaszcza do bardzo przestronnych wnętrz. Lecz jeśli już stosuje się kamień, to poniekąd marmur, bazalt czy twardy piaskowiec niż granit (jest zbyt chłodny).

Schody obłożone kamieniem warto zaimpregnować. Jednakowo zresztą, jak schody drewniane. Te, ze względu na wielką różnorodność gatunkową i kolorystyczną drewna i lekką konstrukcję są z przyjemnością są używane w mieszkaniach wielopoziomowych oraz domach. Drewno może być użyte zarówno w wersji tradycyjnej jak oraz niezmiernie nowoczesnej. Jest przy tym niesłychanie trwałe, o ile jest właściwie pielęgnowane.

Dodaj komentarz